Jabłonie bezparchowe, sadzonki drzewek owocowych
Drzewka Owocowe
Standardowe
Szeroki wybór
DRZEWEK OWOCOWYCH
SPRAWDŹ !
Drzewka Owocowe
Sprzedaż Detaliczna
zapraszamy do naszej szkółki.
Szkółka drzewek owocowych, zrażnik, stare odmiany
Interesuje cię
JABŁONIE BEZPARCHOWE
na sady ekologiczne
ZADZWOŃ LUB NAPISZ
jesteśmy również dostawcą hurtowym
Drzewka owocowe kolumnowe sprzedaż
Drzewka Owocowe
KOLUMNOWE
DUO-V
Sadzonki drzewek owocowych sprzedaż
Chcesz wrócić pamięcią do
SMAKÓW z dzieciństwa ?
STARE ODMIANY
DRZEW OWOCOWYCH

Dlaczego drzewa owocowe nie kwitną?

Kwitnące drzewka owocowe stają się prawdziwą ozdobą wiosennego ogrodu, w kolejnych porach roku wydają zaś piękne i smaczne owoce. Jednak niekiedy zdarza się tak, że w okresie wegetacji drzewa nie kwitną wcale albo tylko w niewielkim stopniu. Co może być przyczyną takich zaburzeń? Przede wszystkim choroby, niekiedy też problemy z nawożeniem.

Choroby drzew owocowych a zaburzone kwitnienie i owocowanie

sadzonki jabloni 1024x640 - Dlaczego drzewa owocowe nie kwitną?

To że drzewka owocowe nie kwitną tak jak powinny, może być spowodowane tym, że roślinę dotknęła choroba. Ujawnia się ona wiosną, ponieważ wirusy czy grzyby mogły przeniknąć do wnętrza drzewa w zimę – na przykład przez pęknięcia pojawiające się niepobielonej lub źle pobielonej korze. Później wywołały one chorobę, która powodować może właśnie zaburzenia z kwitnieniem. Tym, co pomoże pomoże zidentyfikować, czy źródłem problemu są choroby jest to, że zazwyczaj towarzyszą im objawy takie jak: odbarwienia na liściach, ich obumieranie a nawet opadanie, szybkie zamieranie kwiatów czy zgrubienia na liściach i/lub pąkach kwiatów. Chorobom zaburzającym kwitnienie i owocowanie często ulegają jabłonie. Niejednokrotnie atakuje je mączniak prawdziwy jabłoni, czyli choroba, która sprawia, że na wszystkich częściach drzewa zaobserwować można biały nalot przypominający mąkę. Wtedy też najsilniej porażone mączniakiem pąki nie rozwijają się. Natomiast te, które zaczęły się już rozwijać, później nie wydają owoców lub też dają owoce pokryte rdzawą pajęczynką na skórce. Aby zapobiegać chorobom drzewa owocowe: jabłonie, ale też wiśnie czy śliwy, warto opryskać specjalnie do tego przeznaczonymi środkami. Jednak nie można tego robić w czasie oblotu pszczół, bo wtedy jeszcze bardziej zmniejszy się szanse na kwitnienie i owocowanie drzewek. Innym sposobem jest zaś wycinanie porażonych pędów.

Zaburzone kwitnienie drzew owocowych a nawożenie

W sytuacjach kiedy na drzewie nie widzi się żadnych objawów choroby i wie się, że roślina nie przemarzła a mimo to jednak nie kwitnie (i nie daje owoców), należy poszukać innej przyczyny takiego stanu rzeczy. Może być nią to, że drzewko cierpi na niedobór lub wręcz przeciwnie na nadmiar mikro- i makroelementów, które przyjmuje z gleby. W takim wypadku rozpoznać można np. niedobór wapnia: kiedy zamierają pąki, a na owocach pojawiają się ciemnobrązowe, drobne plamki (tzw. gorzka plamistość podskórna). Zauważyć da się też nadmiar azotu, kiedy to drzewka rozwijają niezwykle bujne liście, jednak właściwie wcale nie rozwijają się na nich kwiaty, a później owoce. Stąd też ważne jest, by pamiętać o właściwym nawożeniu drzewek owocowych. Takim, które uzupełni niedobór danego składnika albo zlikwiduje efekty nadmiaru innego.