Jabłka, wiśnie, śliwki i wiele innych… Okres wakacyjny to etap zbiorów, który z pewnością usatysfakcjonuje sadowników oraz ogrodników, ale czy wszystkich? Niekoniecznie, bowiem zmiany klimatyczne, nieprzewidywalne warunki atmosferyczne oraz zaniedbanie drzewek może przynieść nieoczekiwane straty. Jedną z nich jest przedwczesne zrzucenie zdrowych owoców. Co jest przyczyną takiego zjawiska i w jaki sposób sobie z nim poradzić?
Fakt, że drzewo owocowe zrzuca zawiązki, a następnie młode – niedojrzałe owoce jest naturalną konsekwencją braku możliwości wykarmienia wszystkich owoców. Jest więc to proces w pełni naturalny z którym można sobie poradzić w okresie wiosennym poprzez redukcję zawiązków. Aby owoce nie opadały, wystarczy zachować te najzdrowsze w odległościach wynoszących około 12-15 cm. Inną przyczyną może być zatrucie kwiatów preparatem na szkodniki, czyli złe zapylenie. Same szkodniki także mogą powodować straty o czym wiedzą zwłaszcza sadownicy. Nie bez znaczenia mogą być także niekorzystne warunki atmosferyczne – owoce najczęściej opadają po burzach z gradem oraz niespodziewanych przymrozkach. Co ciekawe ich zrzut nie musi być natychmiastowym następstwem – problem może dać o sobie znać nawet po kilku tygodniach.
Regularny obchód drzew owocowych, dobranie odpowiednich środków i odstraszenie szkodników powinno przynieść oczekiwane efekty.