Drzewka owocowe kolumnowe cieszą się coraz większą popularnością – inwestujemy przede wszystkim w stare odmiany, które znów wracają do łask. Stare jabłonie są między innymi mocne i trwałe, odporne na negatywne warunki atmosferyczne, nie są im straszne również wszelkiego rodzaju baterie. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się dziś drzewka owocowe kolumnowe. Dlaczego?
Drzewa owocowe kolumnowe to wyjątkowa grupa odmian drzew owocowych o pokroju kolumnowym. Warto wiedzieć przede wszystkim, że wytwarzają one silny przewodnik oraz liczne krótkopędy, wyrastające od przewodnika pod kątem zbliżonym do prostego. Obwód drzewek owocowych kolumnowych nie przekracza 80 cm, a wysokość może wynieść od 2 do 3 m, co pozwala je sadzić w odstępach zaledwie co 1 m. Jest to duże ułatwienie – z powodzeniem można je uprawiać w bardzo małych ogrodach oraz w donicach na balkonach i tarasach. W Polsce drzewka owocowe kolumnowe są znane już od około 10 lat – nadal jednak stanowią dużą ciekawostkę. Drzewka owocowe kolumnowe śliwek, gruszek itd. nikogo już nie dziwią – największą jednak popularność w Polsce zdobyły jabłonie – są naprawdę wyśmienite.
Branża związana z dystrybucją i sprzedażą drzewek owocowych cały czas się rozwija. Pojawiają się nowe odmiany, stare ponownie wracają do łask. Dlaczego interesujemy się tak mocno sadownictwem? Które odmiany na pewno warto wybierać? Przeczytaj tekst, a zdobędziesz niezbędne informacje.
Coraz więcej szkółek sadowniczych oferuje stare odmiany drzewek owocowych. Co sprawia, że cieszą się one takim dużym zainteresowaniem? Przede wszystkim są sprawdzone i niezawodne – mamy zaufanie do tego co przez lata nie zawiodło. Stare odmiany drzew owocowych to większa moc, żywotność – te odmiany są bardziej odporne na niskie, jak i wysokie temperatury. Nie są również tak podatne na bakterie i wirusy – dzięki temu otrzymujemy zdrowy, pożywny i przede wszystkim smaczny owoc.
Najczęściej spotykaną i co za tym idzie najbardziej popularną odmianą są kolumnowe drzewka owocowe jabłoni. Tutaj możemy wymienić przede wszystkim ‚Bolero’, ‚Flamenco’, ‚Polka’ i ‚Waltz’. Wszystkie są licencjonowane. Jeżeli szukamy owoców nadających się zarówno do bezpośredniej konsumpcji, jak i dłuższego przechowywania, posadźmy przede wszystkim odmiany ‚Bolero’ i ‚Waltz’. Ta pierwsza odmiana to jabłka o charakterystycznej kolorystyce – jabłka mają żółto-czerwoną skórkę, są słodkie, a dojrzałość zbiorczą osiągają od około połowy września. Bliżej jesieni, z końcem września, można przystąpić do zbiorów owoców z odmiany ‚Waltz’, które są ciemnoczerwone, a miąższ ich jest soczysty i słodki.
Wśród czereśni dostępne są: ‚Silva’ (wczesna, owoce duże, jasnoczerwone, słodkie), ‚Victoria‚ (odmiana późna, owoce ciemnoczerwone, duże) oraz ‚Queen Mary’ (późna, owoce duże, czerwone, twarde). Cecha charakterystyczna: samopylność, dekoracyjny wygląd wiosną, w czasie kwitnienia.
Najbardziej znane grusze to to ‚Decora‚ – o dużych, zielonych owocach z czerwonym rumieńcem, a także ‚Saphira‚ – o zielonkawych owocach, przebarwiających się na żółto. Swój czas mają we wrześniu.
Chcesz wiedzieć więcej? Znaleźć i zainwestować w najlepszą odmianę? Szukaj porady u doświadczonych sadowników.