Jabłonie bezparchowe, sadzonki drzewek owocowych
Drzewka Owocowe
Standardowe
Szeroki wybór
DRZEWEK OWOCOWYCH
SPRAWDŹ !
Drzewka Owocowe
Sprzedaż Detaliczna
zapraszamy do naszej szkółki.
Szkółka drzewek owocowych, zrażnik, stare odmiany
Interesuje cię
JABŁONIE BEZPARCHOWE
na sady ekologiczne
ZADZWOŃ LUB NAPISZ
jesteśmy również dostawcą hurtowym
Drzewka owocowe kolumnowe sprzedaż
Drzewka Owocowe
KOLUMNOWE
DUO-V
Sadzonki drzewek owocowych sprzedaż
Chcesz wrócić pamięcią do
SMAKÓW z dzieciństwa ?
STARE ODMIANY
DRZEW OWOCOWYCH

Drzewka owocowe niskopienne – wady i zalety

Wybór sadzonek do ogrodu wymaga nie tylko wyobraźni przestrzennej, ale także specjalistycznej wiedzy, dzięki której można uniknąć popełnienia podstawowych błędów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się drzewka owocowe niskopienne i dlatego w artykule zostaną zaprezentowane ich właściwości, ze szczególnym uwzględnieniem walorów oraz ewentualnych mankamentów.

apple 2788616 1920 1080x675 1024x640 - Drzewka owocowe niskopienne – wady i zalety

Drzewka owocowe niskopienne a ich zalety

Niskopienne drzewka owocowe na podkładach karłowych nie przekraczają trzech metrów wysokości, co przynosi wymierne korzyści. Z jednej strony pozwalają na zaoszczędzenie bardzo dużej ilości miejsca, z drugiej natomiast zebranie z nich owoców jest o wiele prostsze niż w przypadku drzew o kilka metrów wyższych. Warto podkreślić, że poza czysto praktycznymi walorami drzewka owocowe niskopienne są w stanie wydać większy plon z hektara, nawet wówczas, gdy są nasadzane w rozstawie sięgającym dziewięćdziesięciu centymetrów.

Charakteryzowany rodzaj drzewek posiada poza tym tę zaletę, że znacznie szybciej wchodzi w okres owocowania, a co więcej, jest to niejednokrotnie możliwe już w pierwszym roku po posadzeniu. Dzięki efektywnemu wykorzystywaniu promieni słonecznych ich owoce są smaczniejsze w porównaniu z plonami z tradycyjnych drzew, ponieważ zostały odpowiednio doświetlone w każdym miejscu korony.

Drzewka owocowe niskopienne, czyli kilka słów na temat wad

Jednym z mankamentów drzewek owocowych niskopiennych jest ich krótka żywotność, gdyż najczęściej sięga ona około piętnastu lat. Przyczyną tej zmniejszonej żywotności jest słabszy system korzeniowy, w ogóle nieprzystosowany do pobierania z głębi ziemi odpowiednich składników odżywczych. Wiąże się to z koniecznością systematycznego nawożenia oraz zapewnienia takim drzewkom lepszej jakości gleby, która powinna być żyzna.

W czasie upałów czy nadmiernej suszy w okresie letnim drzewka owocowe niskopienne muszą być regularnie podlewane w celu zapewnienia im optymalnych warunków. Wymagają ponadto ochrony przed mrozem oraz stosowania podpór, które zabezpieczają je przed łamaniem się, wyginaniem lub przewracaniem pod ciężarem owoców.

Wszystkie rośliny potrzebują pielęgnacji i troski. Można by bez wątpienia polemizować ze stwierdzeniem, że konieczność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych powinna być traktowana jako wada. Przeciwnie. W ogólnym rozrachunku zalety drzewek owocowych niskopiennych zdecydowanie przemawiają na ich korzyść, zważywszy na to, że ich tak zwane wady w wielu przypadkach tak naprawdę nie stanowią problemu.