Jabłonie bezparchowe, sadzonki drzewek owocowych
Drzewka Owocowe
Standardowe
Szeroki wybór
DRZEWEK OWOCOWYCH
SPRAWDŹ !
Szkółka drzewek owocowych, zrażnik, stare odmiany
Interesuje cię
JABŁONIE BEZPARCHOWE
na sady ekologiczne
ZADZWOŃ LUB NAPISZ
jesteśmy również dostawcą hurtowym
Drzewka owocowe kolumnowe sprzedaż
Drzewka Owocowe
KOLUMNOWE
DUO-V
Sadzonki drzewek owocowych sprzedaż
Chcesz wrócić pamięcią do
SMAKÓW z dzieciństwa ?
STARE ODMIANY
DRZEW OWOCOWYCH

Drzewka owocowe niskopienne – wady i zalety

Wybór sadzonek do ogrodu wymaga nie tylko wyobraźni przestrzennej, ale także specjalistycznej wiedzy, dzięki której można uniknąć popełnienia podstawowych błędów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się drzewka owocowe niskopienne i dlatego w artykule zostaną zaprezentowane ich właściwości, ze szczególnym uwzględnieniem walorów oraz ewentualnych mankamentów.

Drzewka owocowe niskopienne

Drzewka owocowe niskopienne a ich zalety

Niskopienne drzewka owocowe na podkładach karłowych nie przekraczają trzech metrów wysokości, co przynosi wymierne korzyści. Z jednej strony pozwalają na zaoszczędzenie bardzo dużej ilości miejsca, z drugiej natomiast zebranie z nich owoców jest o wiele prostsze niż w przypadku drzew o kilka metrów wyższych. Warto podkreślić, że poza czysto praktycznymi walorami drzewka owocowe niskopienne są w stanie wydać większy plon z hektara, nawet wówczas, gdy są nasadzane w rozstawie sięgającym dziewięćdziesięciu centymetrów.

Charakteryzowany rodzaj drzewek posiada poza tym tę zaletę, że znacznie szybciej wchodzi w okres owocowania, a co więcej, jest to niejednokrotnie możliwe już w pierwszym roku po posadzeniu. Dzięki efektywnemu wykorzystywaniu promieni słonecznych ich owoce są smaczniejsze w porównaniu z plonami z tradycyjnych drzew, ponieważ zostały odpowiednio doświetlone w każdym miejscu korony.

Drzewka owocowe niskopienne, czyli kilka słów na temat wad

Jednym z mankamentów drzewek owocowych niskopiennych jest ich krótka żywotność, gdyż najczęściej sięga ona około piętnastu lat. Przyczyną tej zmniejszonej żywotności jest słabszy system korzeniowy, w ogóle nieprzystosowany do pobierania z głębi ziemi odpowiednich składników odżywczych. Wiąże się to z koniecznością systematycznego nawożenia oraz zapewnienia takim drzewkom lepszej jakości gleby, która powinna być żyzna.

W czasie upałów czy nadmiernej suszy w okresie letnim drzewka owocowe niskopienne muszą być regularnie podlewane w celu zapewnienia im optymalnych warunków. Wymagają ponadto ochrony przed mrozem oraz stosowania podpór, które zabezpieczają je przed łamaniem się, wyginaniem lub przewracaniem pod ciężarem owoców.

Wszystkie rośliny potrzebują pielęgnacji i troski. Można by bez wątpienia polemizować ze stwierdzeniem, że konieczność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych powinna być traktowana jako wada. Przeciwnie. W ogólnym rozrachunku zalety drzewek owocowych niskopiennych zdecydowanie przemawiają na ich korzyść, zważywszy na to, że ich tak zwane wady w wielu przypadkach tak naprawdę nie stanowią problemu.