Jabłonie bezparchowe, sadzonki drzewek owocowych
Drzewka Owocowe
Standardowe
Szeroki wybór
DRZEWEK OWOCOWYCH
SPRAWDŹ !
Drzewka Owocowe
Sprzedaż Detaliczna
zapraszamy do naszej szkółki.
Szkółka drzewek owocowych, zrażnik, stare odmiany
Interesuje cię
JABŁONIE BEZPARCHOWE
na sady ekologiczne
ZADZWOŃ LUB NAPISZ
jesteśmy również dostawcą hurtowym
Drzewka owocowe kolumnowe sprzedaż
Drzewka Owocowe
KOLUMNOWE
DUO-V
Sadzonki drzewek owocowych sprzedaż
Chcesz wrócić pamięcią do
SMAKÓW z dzieciństwa ?
STARE ODMIANY
DRZEW OWOCOWYCH

Gdzie i kiedy sadzić drzewka owcowe

Wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie oraz kiedy sadzić drzewka owocowe. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka prosta, jak mogłoby się nam wydawać. Powinny one zostać zasadzone w miejscu, które jest przede wszystkim dobrze oświetlone. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Kiedy przesadzić drzewka owocowe?

Gdzie posadzić drzewka owocowe?

rotator 5 500x174 - Gdzie i kiedy sadzić drzewka owcoweJak już wspomnieliśmy, miejsce, na którym chcemy posadzić drzewka owocowe, powinno być przede wszystkim dobrze oświetlone. To właśnie od ilości światła zależy jakość naszych owoców. W przypadku, gdy postawimy na słoneczne stanowisko, będziemy mogli liczyć na smaczne oraz wybarwione. Drzewek nie powinniśmy sadzić w zagłębieniach terenu, gdyż takie działanie skutkuje pojawianiem się zastoisk mrozowych, ponieważ zimne powietrze zawsze zmierza do punktu, który jest najniżej położony na danym terenie. Czym to skutkuje? Wiosną w takich obszarach przymrozki mogą powodować uszkodzenia kwiatów. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór stanowiska dla takich drzew, jak:

  • Nektaryna;
  • Brzoskwinia;
  • Jabłoń
  • Morela.

To gatunki, które nadzwyczaj lubią ciepło, w związku z tym najlepiej rosną, a także owocują w zacisznych miejscach. Mogą być one osłonięte na przykład ścianą budynku czy żywopłotem. Ziemia powinna charakteryzować się swoją przepuszczalnością, wilgotnością, lecz nie podmokłością oraz sporą zawartością próchnicy.

Z pewnością do uprawy drzew owocowych nie nadają się zbite oraz ciężkie gleby, ze sporym poziomem wód gruntowych, czyli takim, który przekracza 1,5 m. Jeśli mamy do czynienia z właśnie takimi glebami, warto zrezygnować z drzew owocowych i postawić na krzewy. Jeśli już postawimy na drzewka, powinniśmy stronić od czereśni, gruszy czy orzecha włoskiego. One szczególnie źle znoszą takie warunki. Nie możemy również zapomnieć, że drzewa, które rosną w mokrej glebie, będą znacznie bardziej wrażliwe na mrozy.

Kiedy sadzić drzewa owocowe?

013 1 500x333 - Gdzie i kiedy sadzić drzewka owcoweDrzewa owocowe możemy zakupić w pojemnikach lub z odkrytymi korzeniami. W przypadku, gdy wybierzemy te drugą opcję, powinniśmy zdecydować się na sadzenie w okresie spoczynku, czyli wczesną wiosną, ewentualnie jesienią. W czasie okresu wiosennego zdecydowanie lepiej sadzić drzewa, które są wrażliwe na mrozy, na przykład morele czy brzoskwinie. Rośliny, które uprawiane są w donicach, możemy sadzić przez cały rok. Mimo to warto również przeprowadzać tę czynność na wiosnę.

Jak sadzić drzewa owocowe?

Drzewa owocowe należy umieszczać w dołkach, które wypełnione są odpowiednio żyznym podłożem. W przypadku, gdy gleba w naszym ogrodzie jest dostatecznie dobra, gołki, które mają około pół metra głębokości oraz troszkę więcej szerokości, będą jak najbardziej wystarczające. Kiedy mamy do czynienia z glebą jałową, warto postawić na średnicę, która wynosi około metr. Zanim przejdziemy do procesu sadzenia, należy uciąć wszelkie uszkodzone korzenie oraz przyciąć te zbyt długie. Kiedy już przysypiemy je żyznym podłożem, ziemię należy solidnie udeptać, aby wokół naszego drzewka pojawiło się niewielkie zagłębienie oraz oczywiście solidnie podlać. Wysokopienne drzewa powinny być sadzone co około 7 metrów, średnio co około 3,5 metra, a karłowe co 2,5 metra.

Jak wygląda przesadzanie drzew?

apple 2788616 1920 1080x675 500x313 - Gdzie i kiedy sadzić drzewka owcoweBardzo duża część ogrodników przesadza drzewa owocowa w październiku. To właśnie w tym okresie znajdują się one w swojej fazie spoczynku. W związku z tym najlepszym momentem będzie druga połowa tego miesiąca. Dzień powinien być bez przymrozku oraz wiatru.

Jeśli mamy do czynienia z drzewkiem, które nie jest starsze niż 5 lat, nie napotkamy zbyt wielu problemów. Nie możemy jednak zapomnieć o zadbaniu o korzenie w czasie transportu. Nie mogą one zostać uszkodzone. Drzewko owocowe powinno zostać wykopane wraz z bryłą otaczających je korzenia oraz natychmiast przeniesione na nowe miejsce. W związku z tym przed wykopaniem rośliny należy przygotować dla niej nowe stanowisko. Warto również wykopać dość duży dołek, aby uniknąć uszkodzenia korzeni.

Drzewka starsze niż 9 lat będą miały znacznie więcej korzeni niż te młodsze. W związku z tym cały proces będzie nieco trudniejszy. Przygotowany wcześniej dołek powinien być odpowiednio nawieziony kompostem, a drzewko zaraz po przesadzeniu nawodnione. Nie możemy również zapomnieć, aby w czasie transportu nie ciągnąć drzewa po ziemi.

Rośliny, które mają więcej niż 10 lat, wymagają od nas starannego przygotowania, które musimy rozpocząć już rok wcześniej. Wtedy należy wykopać wokół naszego drzewko wąskim rowem oraz wypełnić go kompostem. Po upływie roku powinniśmy obkopać drzewko zaraz przy wewnętrznej stronie rowku oraz delikatnie przenieść go nowego stanowiska.

Nie możemy zapomnieć, że drzewa starsze niż 20 lat w ogóle nie powinny być przesadzane.