Jabłonie bezparchowe, sadzonki drzewek owocowych
Drzewka Owocowe
Standardowe
Szeroki wybór
DRZEWEK OWOCOWYCH
SPRAWDŹ !
Drzewka Owocowe
Sprzedaż Detaliczna
zapraszamy do naszej szkółki.
Szkółka drzewek owocowych, zrażnik, stare odmiany
Interesuje cię
JABŁONIE BEZPARCHOWE
na sady ekologiczne
ZADZWOŃ LUB NAPISZ
jesteśmy również dostawcą hurtowym
Drzewka owocowe kolumnowe sprzedaż
Drzewka Owocowe
KOLUMNOWE
DUO-V
Sadzonki drzewek owocowych sprzedaż
Chcesz wrócić pamięcią do
SMAKÓW z dzieciństwa ?
STARE ODMIANY
DRZEW OWOCOWYCH

SADY PRZEMYSŁOWE EKOLOGICZNE

Zwykłym konsumentom jabłka kojarzą się z odmianami deserowymi, które kupowane są na sztuki lub kilogramy i zjadane w całości. W rzeczywistości około połowa jabłek produkowanych w Polsce trafia do przetwórni. Najczęściej wytwarza się z nich soki, przeciery i sok zagęszczony. Inaczej niż w przypadku krajów zachodnich, w Polsce do przetwórni trafiają głównie jabłka z sadów przydomowych, gorsze odmiany deserowe oraz jabłka z sadów o dość niskiej produktywności.

Dla producentów nie jest to opłacalne ponieważ cena skupu jabłek przemysłowych jest dużo niższa niż jabłek deserowych. Dlatego tak ważna jest ekonomizacja produkcji jabłek przemysłowych: przede wszystkim zwiększanie plonów i obniżanie kosztów.

Istnieje jeszcze jeden sposób na wzrost opłacalności produkcji – oferowanie jabłek, za które można otrzymać znacznie wyższą cenę skupu w przetwórniach.

 

Sposoby na zwiększenie produktywności i obniżenie kosztów prowadzenia sadu przemysłowego.

Prowadzenie w odpowiedni sposób sadu przemysłowego jest o wiele tańsze niż w przypadku tradycyjnego sadu. Drzewa w sadzie przemysłowym sadzone są nawet do 1300 sztuk na hektar. Nie wymagają przy tym palików ani rusztowań, co znacznie obniża koszt i ilość pracy już na początku. Odmiany jabłoni stosowane w tych sadach są parchoodporne, trudniej zapadają na typowe choroby i poddają się patogenom. Nie wymagają intensywnego cięcia, a to które się odbywa, wykonywane jest za pomocą piły mechanicznej zamiast ręcznie. Co bardzo ważne nie potrzebują aż tylu zabiegów i środków ochrony. To kolejna oszczędność pieniędzy i czasu.

Jabłonie na sady przemysłowe jakie wybrać ?

Sad przemysłowy musi być założony w sposób umożliwiający mechaniczne przycinanie oraz zbiór owoców. Eliminuje to koszty dodatkowej siły roboczej, o którą trudno podczas zbiorów, a która stanowi znaczną część kosztów prowadzenia sadu.

Odpowiednio prowadzone, jabłonie w sadzie przemysłowym potrafią owocować nawet przez 20 lat. Przy spełnieniu wszystkich powyższych założeń, sad przemysłowy podczas tego okresu potrafi dać nawet 70 ton jabłek z hektara. W przypadku sadu przemysłowego bezparchowego plonowanie wynosi od 70 do 100 ton.

Ponieważ na rynku jest spore zapotrzebowanie na jabłka przemysłowe, najczęściej producent nie musi również inwestować w chłodnie. Jego produkt odbierany jest natychmiast.

Wybierając konkretne odmiany jabłek do sadu przemysłowego można zdecydować się na jedną lub kilka rodzajów. W pierwszym przypadku nastąpi koncentracja i skrócenie czasu zbiorów. W drugim, dzięki zróżnicowanym okresom owocowania, prace zostają rozłożone.

sady przemyslowe ekologiczne 1024x683 - SADY PRZEMYSŁOWE EKOLOGICZNE

 

W jaki sposób podnieść wartość, a przez to cenę skupu jabłek z sadu przemysłowego?

Musimy pamiętać, że konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość żywności. Oczekują bezpieczeństwa i kontroli nad jej produkcją. Do tych wymagań muszą dostosować się również producenci żywności. Wielu odbiorców jabłek przemysłowych na soki i przetwory, zwraca coraz większą uwagę na jakość skupowanego materiału i oferują wyższą cenę za lepsze jabłka.

Dobrym pomysłem jest więc przestawienie się na produkcję jabłek ekologicznych. W Niemczech już co siódme gospodarstwo przekształca się w producenta EKO lub BIO. W Polsce  ten proces dopiero raczkuje. Tymczasem sady przemysłowe, dzięki obniżonej ilości używanych środków ochrony, po przejściu na uprawę ekologiczną bardzo szybko wykazują zerową pozostałość pestycydów w owocach. Stąd już tylko krok do zdobycia certyfikatu uprawy ekologicznej. Koszt certyfikacji to tylko kilkaset złotych na gospodarstwo.

Jeśli chodzi o ekologiczne jabłka przemysłowe, to o ich skup nie trzeba się martwić. Cena tymczasem może być nawet kilkukrotnie wyższa od ceny zwykłych jabłek.

Wybierając konkretne odmiany jabłoni pod uprawę ekologiczną, weźmy pod uwagę odmiany kwaśne, które obecnie są najchętniej kontraktowane.

Założenie sadu przemysłowego, szczególnie z uprawą ekologiczną, to sposób na opłacalną produkcję jabłek.