Jabłonie bezparchowe, sadzonki drzewek owocowych
Drzewka Owocowe
Standardowe
Szeroki wybór
DRZEWEK OWOCOWYCH
SPRAWDŹ !
Drzewka Owocowe
Sprzedaż Detaliczna
zapraszamy do naszej szkółki.
Szkółka drzewek owocowych, zrażnik, stare odmiany
Interesuje cię
JABŁONIE BEZPARCHOWE
na sady ekologiczne
ZADZWOŃ LUB NAPISZ
jesteśmy również dostawcą hurtowym
Drzewka owocowe kolumnowe sprzedaż
Drzewka Owocowe
KOLUMNOWE
DUO-V
Sadzonki drzewek owocowych sprzedaż
Chcesz wrócić pamięcią do
SMAKÓW z dzieciństwa ?
STARE ODMIANY
DRZEW OWOCOWYCH

Sadzenie drzew i krzewów owocowych – praktyczne wskazówki

Wiosenne sadzenie drzew owocowych

Termin sadzenia roślin sadowniczych zależy przede wszystkim od sposobu uprawy materiału szkółkarskiego. Możemy nabyć materiał z nagą bryłą korzeniową albo rośliny, które zostały posadzone w pojemnikach. Późna jesień lub wczesna wiosna to okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe z gołymi korzeniami. Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli zakupione okazy są jeszcze w stanie bezlistnym. Opóźnione wiosenne sadzenie (kiedy rośliny rozpoczną już okres wegetacji) daje gorsze rezultaty, drzewa i krzewy mogą się nie przyjąć. Problem ten nie występuje, jeśli posiadamy rośliny w pojemnikach – możemy je sadzić praktycznie przez cały rok, jedynym ograniczeniem jest zamarznięta gleba.

Jakość materiału gwarancją sukcesu

Rośliny, które zamierzamy sadzić w ogrodach lub na działkach powinny pochodzić z zaufanych źródeł. Unikamy drzewek i krzewów oferowanych przez markety. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że materiał roślinny będzie miał przesuszone lub przemarznięte korzenie. Wysuszenie korzeni równa się temu, że roślina nie przyjmie się, nawet jeśli zadbamy o odpowiednie podlewanie. Na przyjęcie drzew ma również wpływ właściwy ich transport ze szkółki do miejsca wysadzenia oraz późniejsze przechowywanie. Przesuszeniu najszybciej ulegają najdrobniejsze korzenie oraz nadziemna część rośliny. Wskazówką dla ogrodnika powinien być wygląd młodej kory, jeśli jest ona pomarszczona i zmatowiła oznacza to, że roślina straciła turgor i może mieć problemy z przyjęciem się po wysadzeniu do gruntu. Przed posadzeniem drzewa lub krzewu należy je wcześniej moczyć – najlepiej na 2-3 dni. 

Rozstawa drzew owocowych – zasady ogólne

Rozstawa drzew i krzewów owocowych zależy głównie od ich gatunków oraz od podkładek, na których zostały zaszczepione. Kupując materiał szkółkarski pierwszego wyboru powinniśmy otrzymać wiarygodną etykietę, która informuje nas o zastosowanych podkładkach. We współczesnych sadach towarowych oraz amatorskich stosuje się najczęściej podkładki skarlające roślinę. W ten sposób otrzymujemy wysoki plon, owoce są dorodne, ale nasze drzewo nie osiąga okazałych rozmiarów. 

Drzewa sadzone na podkładkach karłowych docelową wielkość osiągają po upłynięciu 6 lat, a drzewa silnie rosnące dopiero po kilkunastu latach. Zbyt gęsto posadzone rośliny po pewnym czasie będą konkurować ze sobą o składniki pokarmowe oraz o wodę, wpłynie to niekorzystnie na wzrost oraz owocowanie. Najważniejszym czynnikiem wzrostowym, o którym należy pamiętać jest światło. Ciasna rozstawa drzew powoduje zacienianie gałęzi oraz owoców. Wpływa to negatywnie na proces fotosyntezy oraz dojrzewania i wybarwiania owoców. Z tego samego powodu drzewa owocowe nie powinny być sadzone w bliskim sąsiedztwie drzew ozdobnych. Kiedy panujemy zasadzić więcej roślin należy zwrócić uwagę na kierunek rzędów – powinny przebiegać w kierunku północ – południe, warunkuje to najlepsze doświetlenie sadu. Drzew owocowych nie należy sadzić w bliskim sąsiedztwie ogrodzenia. Minimalna odległość od siatki zależy od gatunku drzewa oraz od siły wzrostu. Podkładki słabo rosnące i karłowe wymagają minimum 2 metrów od ogrodzenia. Orzechy włoskie oraz czereśnie muszą być posadzone nie bliżej niż 5 metrów od granicy działki. 

  • Jabłonie i grusze półkarłowe oraz drzewa pestkowe (śliwy, morele, wiśnie, brzoskwinie) – 4 m między rzędami oraz 2 do 3 m w rzędzie
  • Jabłonie karłowe – 3,5 m między rzędami oraz 1,5 m w rzędzie
  • porzeczki czarne – 1,2 m x 1,8 m,
  • porzeczki czerwone, białe, agrest oraz borówki amerykańskie – 1 m x 1,5 m,