Jabłonie bezparchowe, sadzonki drzewek owocowych
Chcesz wrócić pamięcią do
SMAKÓW z dzieciństwa ?
STARE ODMIANY
DRZEW OWOCOWYCH
Szkółka drzewek owocowych, zrażnik, stare odmiany
Interesuje cię
HURTOWA ilość drzewek owocowych ?
ZADZWOŃ LUB NAPISZ
jesteśmy również dostawcą hurtowym
Drzewka owocowe kolumnowe sprzedaż
Jabłonie bezparchowe
na SADY
PRZEMYSŁOWE
Sadzonki drzewek owocowych sprzedaż
Drzewka Owocowe
MINI
DUO-V

Stare odmiany drzew owocowych

Stare odmiany drzew owocowych – Dlaczego warto je wybrać ?

Coraz chętniej powracamy do tego co sprawdzone. Chcemy powrotu do naturalnych, zdrowych ekologicznych rozwiązań. Z tego też powodu znów ogromnym zainteresowaniem cieszą się stare odmiany drzew owocowych.  Sadownicy z ogromnym sentymentem podchodzą do niespotykanych już obecnie starych odmian jabłoni itd.

 

Co sprawia, że tak chętnie do nich wracamy? 

stare-odmiany-drzew-owocowych

 

Dlaczego warto pamiętać o starych odmianach drzew owocowych?

 

Stare odmiany drzew owocowych – ekologiczne rozwiązania z niezwykłym smakiem

 

Dlaczego stare odmiany drzew owocowych są tak bardzo cenne? Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim odmiany deserowe i corocznie plonujące. Nowe odmiany drzew to przede wszystkim: jabłonie, szczepione na silnie rosnących podkładkach, zastępowano roślinami o ograniczonym wzroście, szczepionymi na podkładkach karłowych.  Niestety te nowe odmiany są często znacznie mniej odporne na bakterie i szkodniki. Nierzadko też są zwyczajnie słabsze i mniej żywotne.

 

To co znane i sprawdzone

Opisana powyżej sytuacja sprawia, że coraz częściej powraca się do uprawy sprawdzonych, długowiecznych, odmian drzew owocowych. To odmiany owoców  bardziej odpornych na choroby i szkodniki i wymagających mniej zabiegów uprawowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się dużych rozmiarów jabłonie, – kiedyś rosły niemal przy każdej zagrodzie wiejskiej. Specjaliści znający branżę coraz bardziej biorą pod uwagę również  odratowanie i kontynuację uprawy starych drzew, które tu i ówdzie zachowały się na działkach. W Polsce i za granicą sprawnie działają organizacje zajmujące się zachowaniem starych odmian  w miejscach, gdzie niegdyś tradycyjnie je uprawiano. Pierwsza taka organizacja na terenie naszego kraju zaczęła funkcjonować w 1995 roku na obszarze Parku Krajobrazowego Dolnej Wisły, a pieczę nad nim do dzisiaj  sprawują członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły. Jednym z efektów ich działań jest założenie kolekcji starych odmian jabłoni w Chrystkowie.

 
Poniżej lista starych odmian:
1.ANTONÓWKA zwykła

2.ANTONÓWKA PÓŁTORAFUNTOWA

3.MALINOWA OBERLANDZKA

4.BOIKEN

5.KOKSA POMARAŃCZOWA

6.KOSZTEL

7.OLIWKA ŻÓŁTA

8.BIAŁY NALIW

9.CESARZ WILCHELM

10.KRONSELKA

11.SMALCÓWKA

12.GRAFSZTYNEK

13.ANANAS BERŻENIECKI

14.KRÓLOWA RENET

15.SZARA RENETA

16.LANDZBERSKA

17.LOBO

18.JAMES GRIWE